تفاوت گاز R410 و R22

کولر گازی یکی از پر مصرف ترین و ایده آل ترین وسیله ها برای استفاده در روز های گرم تابستان است. اما انتخاب و خرید کولر گای مناسب و با کیفیت نیازمند دانش اولیه است. ما در مجموعه ی بانه ورلد سعی داریم تا با بررسی و معرفی محصولات متنوع و همچنین ارائه ی مطالبی مفید در رابطه با خرید کولر گازی و همچنین لوازم خانگی شما را به خریدی مطمئن برسانیم. در ادامه ی این مطلب به بررسی و شرح خصوصیات دو گاز پر مصرف در کولر های گازی R410 و R22 می پردازیم. به یاد داشته باشید که شما می توانید جهت خرید کولر گازی از بانه با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید تا راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

گاز R22

در گذشته استفاده از گاز R22 یا همان فرئون در کولر های گازی بسیار شایع بوده است. گاز R22 یک هیدروکلوروفلوئورومتان است، که متاسفانه برای محیط زیست مضر است و در اثر استفاده از آن لایه اوزون از بین می رود همچنین زمین گرم تر خواهد شد. به همین دلیل تولید اسپلیت ها با بهره گیری از گاز R22 از سال ۲۰۱۲ ممنوع شد و تولید دستگاه‌ها تا سال ۲۰۲۰ باید متوقف شود و اکنون نیز تولید آن فقط در کشورهای جهان سوم ادامه دارد. گاز R22 در جذب و آزاد کردن گرما نسبت به گاز R410 عملکرد خوبی ندارد و به همین دلیل بازدهی کمتری دارد. در حقیتقت نقطه ی جوش گاز R22 در کولر های گازی ۴۰٫۸- درجه است در حالی که در گاز R410 نقطه ی جوش ۵۱٫۴- است و بازده بسیار بالاتری دارد همچنین سازگار با ODP نیز می‌باشد. این گاز دارای ظرفیت سرما سازی بسیار خوبی بوده و برای مبدل‌‌های حرارتی کوچک مانند کولرگازی بسیار ایده آل است.

گاز R410

گاز R410A که به تازگی مجوز استفاده در سیستم های خانگی را گرفته است. هیچ خطری برای لایه اوزون ندارد. این گاز بسیار قابل اعتمادتر و کارآمدتر است چرا که مدل های جدید سیستم های تهویه با گاز R410A به بازار عرضه شده است. به وسیله ی این گاز کمپرسور سیستم اسپلیت شما خنک تر کار می کند. گاز R410A نسبت به گاز R22 گنجایش سرمای بیشتری دارد و می‌تواند سرمای بالاتری نگه داری کند و خنک تر از R22 است. گاز r22 نسبت به گاز r410a به شارژی بیشتری نیاز دارد و نقطه جوش آن بالاتر است؛ اما سرمای تولید شده حاصل از گاز r410a ماندگاری بیشتری دارد

نتیجه گیری

با توجه به توضیحات ذکر شده می توان گفت که گاز R410 در سیستم های تهویه ی هوا بسیار کارآمد تر و ایده آل تر است. هر چند که امروزه اغلب کولر های گازی با همین گاز عرضه می شوند. ما در مجموعه ی بانه ورلد سالهاست که در زمینه ی عرضه ی لوازم خانگی خصوصا کولر گازی فعالیت داریم. شما می توانید جهت انتخاب دقیق کولر گازی مورد نیاز خود با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید تا راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.