روشهای تمیز کردن ماشین ظرفشویی
چگونه ماشین ظرفشویی خود را تمیز نگه‌داریم

اغلب مردم به فکر تمیز کردن ماشین ظرفشویی خود نیستند. از این گذشته، از این دستگاه به عنوان دستگاه شستشوی ظروف روزانه استفاده می‌شود. به راحتی می‌توان فرض را بر این گذاشت که خود دستگاه نیز هم‌زمان با شستشوی ظروف تمیز می‌شود، حال آنکه پسمانده‌ها و باقیمانده‌ی غذاها و مواد خوراکی می‌توانند دردسرساز شوند. تجمع و ته‌نشینی این پسمانده‌های غذایی می‌تواند روی روند کار و عملکرد دستگاه تأثیرگذار باشد و از تمیز کردن ظروف به طور مطلوب جلوگیری کند.

تمیز نگه‌داشتن مداوم و مرتب ماشین ظرفشویی می‌تواند آن را از خرابی و کاهش بازدهی در امان نگه‌ دارد و شستشوی ظروف به طور بی‌نقص و بسیار رضایت‌بخش انجام پذیرد. در ادامه به نکات ساده، اما اساسی اشاره می‌شود که در امر پاکیزه نگه‌داشتن دستگاه به شما کمک می‌کند.

۱- شستشوی مداوم

یکی از بهترین راه‌ها برای حصول اطمینان از عاری بودن دستگاه از ته‌نشینی‌های اضافه، استفاده کردن از ماشین ظرفشویی به صورت مداوم است. استفاده از ماشین ظرفشویی به طور مکرر، از ته‌نشین شدن پسمانده‌ها و باقیمانده‌ی غذا در کف دستگاه جلوگیری می‌کند و می‌تواند از مدت‌زمانی که به تمیز کردن دستگاه در طول سال اختصاص می‌دهید، بکاهد.

۲- خالی‌کردن ماشین ظرفشویی

جهت انجام دادن نکات برای نگه‌داری از ماشین ظرفشویی، لازم است که دستگاه را به مدت یک چرخه‌ی کامل به کار گیرید و سپس همه‌ی ظروف را از دستگاه خارج نمایید. این امر به شما این اجازه را می‌دهد که به همه‌ی بخش‌های ماشین ظرفشویی دسترسی داشته باشید و بتوانید نکات و مراحل نگه‌داری را به درستی اعمال کنید.

۳- بررسی و تمیزکردن آب‌پاش‌های چرخان

ماشین‌های ظرفشویی با استفاده از اسپری کردن و پاشیدن آب از طریق آب‌پاش‌های چرخان عمل می‌کنند. هنگامی که این آب‌پاش‌های چرخان به طور صحیح کار نکنند و یا منفذهای آن از باقیمانده‌های غذایی پر شوند، ظروف شما تمیز نخواهد شد. اطمینان حاصل کنید که آب‌پاش‌ها به درستی می‌چرخند و در صورت پر بودن منافذ و سوراخ‌ها، آن‌ها را با خلال دندان یا پنس کوچکی خالی و تمیز کنید.

۴- تمیز کردن لبه‌ها و سطوح خارجی

بسیاری از مواقع، بویی که ممکن است از ماشین ظرفشویی احساس شود، مربوط به بخش بیرونی و لبه‌های بیرونی دستگاه باشد. لبه‌های دور درب ماشین ظرفشویی، در طی یک چرخه‌ی شستشوی متداول، شسته نمی‌شوند و امکان دارد تکه‌ها و پسمانده‌های غذا به آن بچسبد و سبب ایجاد بوی ناخوشایندی شود.

مقداری از شوینده‌ی معمولی خانگی و پارچه‌ای مرطوب می‌تواند برای پاکسازی این اجرام و پسمانده‌های چسبیده کافی باشد و همچنین می‌توان از آن برای پاک‌کردن دکمه‌ها و سطوح خارجی دستگاه نیز استفاده کرد.

دیگر بخش‌هایی که باید تمیز شوند:

 • بخش زیرین درب، در داخل
 • سبد قاشق و چنگال
 • واشر کف دستگاه
 • محل آزادسازی ماده‌ی شوینده

۵- رهاسازی و تمیز کردن زه‌کش دستگاه

در قسمت انتهایی ماشین ظرفشویی، زه‌کش یا محل تخلیه‌ی آب قرار دارد و این قسمت، محل متداول و مشترکی است که پسمانده‌‌ها و باقیمانده‌ی غذا و سایر مواد در آن ته‌نشین می‌شوند. هنگامی که زه‌کش دستگاه مسدود شود، از کارآمدی دستگاه کاسته و زمان بیش‌تری صرف شستن و پاک‌کردن ظروف می‌شود.

نحوه‌ی تمیز کردن زه‌کش ماشین ظرفشویی:

برای انجام این کار، می‌توانید از جداسازی اجرام درشت با دست آغاز کنید؛ اما برای جدا کردن و در آوردن ذرات ریزتر، ممکن است مجبور شوید که زه‌کش را بیرون آورید. در ادامه نحوه‌ این کار آورده شده است:

 • ماشین ظرفشویی را از برق بکشید.
 • پیچ‌ها را باز کنید و درپوش را در آورید.
 • دهانه را نگه دارید تا مواد ته‌نشین‌شده خارج گردند.
 • اجرام درشت را با دست بیرون آورید.
 • اجرام و رسوبات ریزتر را با برس یا مسواک و پارچه تمیز کنید.
 • موارد ذکر شده را از پایین به بالا تکرار کنید.

۶- استفاده از مواد اسیدی جهت پاکسازی مواد انباشته‌شده

ممانعت از جمع شدن رسوبات آب و ته‌نشین شدن آن در ماشین ظرفشویی، می‌تواند یک اقدام بسیار مهم باشد، چرا که می‌تواند بعد از یک چرخه‌ی شستشو، باعث ظهور لکه و کثیفی روی ظروف شود. برای خلاص شدن از این مشکل در ابعاد بزرگ‌تر، یکی از اسیدهای زیر را انتخاب کنید و آن را در یک چرخه‌ی شستشوی کوتاه به‌کار ببرید:

 • سرکه‌ی سفید
 • آب‌لیمو
 • مخلوط لیموناد

هر ماده‌ی پودرمانند باید در محل مواد شوینده جایگذاری شود و مواد مایع را نیز می‌توان در یک ظرف ریخت و در قفسه‌ی بالا قرار داد.

 ۷- جلوگیری از کپک‌زدگی

در آخرین مرحله از چرخه‌ی شستشو، استفاده از آب ژاول (سفیدکننده)، می‌تواند در از بین بردن و پاکسازی کپک‌ها و قارچ‌های به وجود آمده کمک کند. به جز در مواردی که جنس درب و قسمت داخل نیز از استیل ضد زنگ باشد، استفاده از سفیدکننده می‌تواند ماشین ظرفشویی را عاری از هر گونه لک و کثیفی کند و هر بار که ظروف را با آن شستشو می‌دهید، آن‌ها را کاملاً ضد عفونی می‌کند.