کولر گازی مولتی اسپلیت
کولر گازی مولتی اسپلیت (چند پنله)

امروزه کاربران در هنگام انتخاب و خرید کولر گازی یکی از مسائلی که با آن روبرو هستند این است که با استفاده از یک کولر گازی نمی توان بخش های مختلف منزل، شرکت و … را تحت پوشش قرار دارد. از این رو شرکت های سازنده محصولات سرمایشی و گرمایشی با ارائه ی نسل جدیدی از کولر های گازی که با عنوان مولتی اسپلیت شناخته می شوند توانسته اند تا حد زیادی این مساله را حل کنند. در ادامه ی این مطلب به بررسی بیشتر این رده از کولر های گازی خواهیم پرداخت.

تفاوت مولتی اسپلیت و کولر گازی

مولتی اسپلیت ها نیز همانند کولر های گازی از سه بخش پنل یا یونیت داخلی، یونیت خارجی (کندانسور) و سیستم ارتباطی تشکیل شده است. در حقیقت تفاوت اصلی مولتی اسپلیت ها در تعداد پنل های داخلی آن است که دو و یا بیش از دو پنل به کندانسور متصل می شوند و شما بسته به نیاز خود می توانید هر کدام از پنل ها را در مکان های مد نظرتان نصب نمایید. این نکته نیز قابل ذکر است که مولتی اسپلیت ها از فناوری اینورتر بهره می برند، به این صورت که کمپرسور بنا به ظرفیت تعین شده توسط کاربر تغییر ظرفیت خواهد داد و با تنظیم دور موتور و جریان متغییر مبرد ظرفیت را کنترل می نماید.

مزایای استفاده از کولر گازی مولتی اسپلیت

اولین و مهم ترین مزیت در استفاده از این سری کولر گازی ها این است که شما می توانید با بهره گیری از یک کولر گازی مولتی اسپلیت فضای زیادی را پوشش دهید در نتیجه هزینه ی کمتری نسبت به استفاده از دیگر کولر های گازی برای شما در بر خواهد داشت. هزینه ی برق مصرفی این کولر ها نسبت به استفاده از کولر گازی های تک پنله نیز کمتر است. از دیگر مزایای مولتی اسپلیت ها می توان به وجود کنترلر ترموستاتی جداگانه برای هر یونیت داخلی، اشغال فضای خارجی بسیار کمتر، حذف کانال کشی و … اشاره کرد.

معایب کولر های مولتی اسپلیت

یکی از مهم ترین معایبی که در استفاده از این کولر گازی ها وجود دارد، کار کردن تمامی پانل‌ ها به صورت همزمان و هماهنگ است که در نتیجه می توان گفت مولتی اسپلیت‌ ها گزینه مناسبی برای تهویه مطبوع مکان هایی با ویژگی حرارتی متفاوت نیستند. همچنین نمی توان دما را به صورت جداگانه برای تک‌ تک پنل‌ ها تنظیم نمود.

نتیجه گیری

در آخر باید گفت که این سری از کولر های گازی بسیار ایده آل و مطلوب است. اما توجه داشته باشید که قبل از خرید کولر گازی های مولتی اسپلیت نکاتی مانند متراژ محیط، تعداد اتاق ها، تعداد افرادی که در محیط زندگی می‌ کنند و … را مد نظر قرار دهید. که خریدی رضایت بخش داشته باشید. همچنین به یاد داشته باشید که شما می توانید جهت خرید کولر گازی از بانه با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید تا راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.