راهنمای خرید تلویزیون
راهنمای خرید تلویزیون

راهنمای خرید تلویزیون : بهترین تلویزیون کدام است؟ کدام مدل را انتخاب کنیم؟ ال جی ، سونی ، سامسونگ و… سوالاتی هستند که معمولا در هنگام خرید تلویزیون به ذهن هر کسی خطور می کند.اما انتخاب یک تلویزیون هوشمند و خوب در میان این همه مدل شاید نیاز به وقت زیادی داشته باشد و بررسی جزئیات هریک از تلویزیون ها شاید در حوصله کمتر کسی باشد.
معمولا گوشی های هوشمند یا لپ تاپ ها را بعد از چند سال تعویض می کنیم و در این زمینه حساسیت زیادی هم به خرج نمی دهیم ولی در مورد تلویزیون قضیه فرق می کند چون تلویزیون را برای مدت زیادی میخواهیم داشته باشیم و به همین خاطر روی بعضی از ویژگیهای تلویزیون حساسیت داریم.مثلا برایمان مهم است که تلویزیون دارای کیفیت تصویر ۴K یا ۸K باشد،قابلیت HDR داشته باشد.صفحه نمایش آن کیولد یا اولد باشد و ..

اخیرا بازار تلویزیون تغییر زیادی کرده است هم از نظر فناوری و هم از نظر قیمت، صفحه نمایش باریک (اولد) با رنگهای بسیار طبیعی و کیفیت تصویر فوق العاده (۴K UHD) جایگزین تلویزیونهای ۱۰۸۰pشده اند که به آنها عادت کرده ایم.اما کدام تلویزیون را بخریم؟
در این مقاله قصد داریم چند مدل از تلویزیونهای جدید را که دارای کیفیت و امکانات خوبی هستند را به شما معرفی کنیم البته بیشترین تمرکز را روی کیفیت تصویر با توجه به قیمت آن قرار داده ایم پس با بانه ورلد همراه باشید.

محدوده دینامیکی بالا (HDR)

یکی از نکاتی که باید در خرید تلویزیون به آن دقت کنید قابلیت HDR است که اصطلاحا به آن محدوده دینامیکی بالا گفته می شود.تلویزیون ممکن است که UHD باشد ولی محدوده دینامیکی بالا با توجه به سیگنالهای ویدیویی که دریافت می کند به ازای هر پیکسل می تواند میزان قابل توجهی روشن تر و رنگ بیشتری داشته باشد.
به این نکته توجه کنید که تلویزیون های ۴k هم احتمال دارد که قابلیت HDR نداشته باشند پس باید در ویژگیهای تلویزیون این مورد را در نظر بگیرید.
به لطف تکنولوژی های جدید اولد و پنلهای ال سی دی ،تلویزیونهای جدید می توانند طیف گسترده تری از رنگها را نمایش دهند.در واقع با تکنولوژی HDR می توانیم رنگهای بیشتری را مشاهده کنیم.همچنین طیف گسترده تری از رنگهای تاریک و خاکستری را هم تجربه می کنیم و سایه های بیشتری از تصاویر را در این تلویزیون ها می بینیم.

high dynamic range

قابلیت HDR هنوز یک فناوری در حال توسعه است و هنوز درک آن کمی سخت است و شاید باعث گیجی ما شود.۲ استاندارد جهانی فعلا برای HDR وجود دارد که دارای محتوای تجاری قابل دسترسی هستند یکی از آنها استاندارد HDR10 است و دیگری دالبی ویژن Dolby Vision نامیده می شود.