انواع کولر گازی و نحوه کار آنها
انواع کولر گازی

خرید کولر گازی برای اولین بار می‌تواند پیچیده و تا حدودی گیج‌کننده باشد. برای کمک به شما در این امر، راهنمای مختصری شامل انواع مختلف کولر گازی که با استفاده از گازهای سردکننده، هوای گرم داخل را به خارج از خانه می‌برد، در ادامه ارائه می‌شود. انواع دیگری نیز وجود دارند که به طور کلی چیلر (Chiller) یا سردکن نامیده می‌شوند که همین روند را با استفاده از آب انجام می‌دهند. اما در این مقاله، این موضوع را پوشش نخواهیم داد.

انواع کولر گازی محدوده‌‌ی ظرفیت‌های معمول

مانند بسیاری از تجهیزات و لوازم الکتریکی دیگر، کولر گازی نیز بر اساس متناسب بودن با نیازهای هر فرد، به دسته‌هایی تقسیم می‌شود، مانند مسکونی، خانگی، تجاری، اداری و صنعتی. این دسته‌بندی‌ها به طور کلی، نشان‌دهنده‌ی اندازه‌ی واحدها، قابلیت‌ها و استحکام مربوط به آن‌ها می‌شود و ارتباطی با نحوه‌ی عملکرد آن‌ها ندارد.معمولا کولرهای خانگی و مسکونی از ظرفیتهای کم مانند ۹۰۰۰ شروع شده تا ظرفیت ۳۰۰۰۰ که برای هال و یا پذیرایی های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند.
کولرگازی های بزرگتر از ظرفیت ۳۰۰۰۰ معمولا برای ادارات و سالن ها استفاده می شود که کولرگازی های ایستاده معمولا دارای ظرفیت بیشتری هستند.

انواع کولرهای گازی گروه‌های اصلی

کولرهای گازی در یکی از ۳ گروه اصلی قرار می‌گیرند. آن‌ها یا یکپارچه (تک واحد) هستند، یعنی شامل یک واحد هستند که می‌تواند قابل حمل یا پنجره‌ای باشد، یا به صورت اسپلیت (دو واحد) هستند که یکی از واحدها در داخل و دیگری در خارج ساختمان قرار می‌گیرد و یا مولتی اسپلیت (چند واحد) هستند که یکی از واحدها در خارج و دو یا چند واحد دیگر در داخل ساختمان قرار می‌گیرند.

کولرهای گازی یک‌پارچه (تک واحدی)

اساساً نحوه‌ی عملکرد یک کولر گازی به این صورت است که جریان گاز خنک‌کننده به دور مجموعه‌ای از کویل‌ها می‌چرخد که گرما را برای مجموعه‌ای دیگر از کویل‌ها که گرما را پراکنده می‌کنند، جمع می‌کنند. در کولرهای گازی یک‌پارچه، دو مجموعه کویل با هم در یک بدنه قرار دارند. این واحدها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در داخل ساختمان قرار بگیرند، حال آنکه همیشه لوله‌های هوایی وجود دارد که بتوانند به آن‌ها متصل شوند و هوای گرم را به بیرون منتقل کنند.

کولرهای گازی قابل‌حمل یا سیار

احتمالاً آشناترین ویژگی این کولرهای گازی این است که نیاز به نصب ویژه‌ای ندارند، بلکه همراه با لوله‌های انعطاف‌پذیری هستند که از طریق منفذی روی دیوار یا پنجره، می‌توان آن‌ها را به کار برد. عموماً قطر لوله‌های هوایی ۵ اینچ و طول آن‌ها به ۲ تا ۳ متر می‌رسد. کولر گازی هنگام شروع به کار، هوای گرم را ازطریق این لوله‌ها به بیرون می‌راند. از آن‌جایی که کمپرسور بر خلاف سیستم اسپلیت، در یک واحد و آن هم واحد داخلی قرار گرفته است، کولرهای گازی قابل‌حمل از ویژگی بی سروصدا بودن برخوردار نیستند و صدای نسبتاً زیادی تولید می‌کنند و از ظرفیت کمی برخورداند. از سویی، این مدل از کولرهای گازی نیازی به نصب ندارند و نسبتاً ارزان هستند. اگرچه تعداد زیادی از این مدل کولرهای گازی وجود دارند، اما اکثریت قریب به اتفاق، واحدهای کوچک ۲۶۰۰ وات تا ۳۵۰۰ وات هستند. پیشنهاد ما استفاده از حداقل ۲۹۰۰ وات است، چرا که مدل‌های ۲۶۰۰ وات بسیار کوچک هستند.

کولر گازی قابل حمل کوچک

کولرهای گازی سقفی

کولرهای گازی یک واحدی سقفی مانند هیترهای دیواری، به دیوار متصل می‌شوند و از نظر ظاهر و اندازه نیز مانند هیترهای برقی است. این نوع از کولرهای گازی معمولاً پمپ حرارتی دارند، بنابراین در فصول سرما، می‌توان از گرمای آن نیز بهره برد. این نوع کولر گازی معمولاً دو لوله‌ی هوایی دارد که مستقیماً از واحد پشتی و از طریق دیوار منشعب می‌شوند، جایی که انتهای آن را معمولاً با حائلی کوچک می‌پوشانند.

کولرهای گازی دیواری

این نوع کولر گازی، راه حل مناسبی برای ساختمان‌ها و خانه‌های قدیمی است که امکان نصب واحد خارجی را ندارند. این دستگاه در  بلندای دیوار نصب می‌شود و مستقیماً از طریق دیوار پشتی آن، دو لوله‌ی هوایی به آن متصل می‌شود. نقطه ضعف این سیستم‌ها این است که نسبت به واحد داخلی سیستم اسپلیت، عمق بیش‌تری دارند و فضای بیش‌تری را اشغال می‌کنند. این مدل معمولاً دارای پمپ حرارتی است که در زمستان به گرم کردن اتاق کمک می‌کند.

کولر گازی های دیواری

کولرهای نقطه‌ای (قابل‌حمل صنعتی)

سردکننده‌ی نقطه‌ای می‌تواند روی این کولرهای گازی عظیم سیار، پیاده سازی شود. آن‌ها بسیار مستحکم و قدرتمند هستند و برای حمل و بردن به کشتی‌ها، قایق‌ها و هواپیماها طراحی شده‌اند تا بتوانند سرمایش موقتی فضای داخلی را تأمین کنند. همچنین از سردکننده‌های نقطه‌ای می‌توان برای فرایندهای صنعتی نیز استفاده کرد. برخلاف کولرهای گازی کوچک قابل‌حمل، سردکننده‌های نقطه‌ای به گوانه‌ای طراحی شده‌اند که اگر در فضای بیرونی با هوای گرم قرار بگیرند، می‌توانند سرمایش فضاهای موردنظر را که حتی خود دستگاه در آن حضور ندارد، فراهم کنند. اغلب آن‌ها توسط داکت‌هایی، هوا را به مکانی که موردنیاز است به جریان در می‌آورند. لوله‌های خرطومی که معمولاً در قسمت جلویی واحدها قرار می‌گیرند، سفت هستند، اما قابل انعطاف‌اند تا بتوان جریان هوا را به مسیر دلخواه هدایت کرد.

کولرهای گازی پنجره‌ای

کولرهای گازی پنجره‌ای همانطور که از اسمشان پیداست، روی پنجره قرار می‌گیرند. آن‌ها تقریباً گزینه‌ای مناسب برای آپارتمان‌ها، منازل، ادارات و کابین‌ها در کشورهای مدیترانه‌ای و خاورمیانه هستند. مدل‌های پایه‌ی آن تنها می‌توانند هوا را خنک کنند؛ اما مدل‌های گران‌تر دارای پمپ حرارتی و ریموت کنترل هستند. از معایب ای نوع کولر گازی، می‌توان به ایجاد سروصدای زیاد و لزوم قرار دادن آن در دهانه‌ی پنجره و یا تکیه دادن آن به دیواری نازک و باریک اشاره کرد. از فواید آن نیز می‌توان به مقرون به صرفه بودن و قابلیت جابجایی آن اشاره کرد. کولرهای گازی پنجره‌ای، گاهی با نام دیواری نیز شناخته می‌شوند؛ اگرچه به طور کلی نمی‌توان آن‌ها را به دیوارهایی با ضخامت بیش‌ از ۲۳ سانتی‌متر وصل کرد، چرا که عمق اضافی، دستگاه را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد و باعث مسدود شدن دریچه‌های جانبی بخش واحد بیرونی می‌شود. بسیاری از مصرف‌کنندگان استفاده از کولرهای گازی پنجره‌ای را خیلی مقرون به صرفه‌تر و ارزان‌تر از اسپلیت‌ها (دو واحد) می‌دانند و ماندگاری آن‌ها را نیز بیش‌تر برآورد کرده‌اند.

کولر گازی اسپلیت

انواعی از کولرهای گازی وجود دارد که به آن‌ها کلمه‌ی اسپلیت (تقسیم) اطلاق می‌شود. کولرهای گازی اسپلیت شامل اجزای بیرونی و داخلی هستند که توسط یک کابل الکتریکی و دو لوله‌ی مسی به هم متصل شده‌اند که گاز خنک‌کننده بین این اجزا (بیرونی و داخلی) در گردش است. پر سروصداترین و حجیم‌ترین جزء اسپلیت‌ها که کمپرسور را نیز در خود دارد، واحد بیرونی آن است، در حالی که جزء داخلی بسیار کم سروصداتر و سبک‌تر است و بسته به طراحی اتاق، تقریباً می‌توان آن را در هر جای اتاق نصب کرد.

سیستم‌ کولرهای گازی اسپلیت مدرن مجهز به ریموت کنترل و در بعضی موارد، مجهز به پمپ حرارتی هستند تا در فصل سرما، بتوانند گرمای محیط را نیز تأمین کنند. ترکیب سطح کنترل پیشرفته و یک پمپ حرارتی، بدان معناست که توسط سیستم‌های تهویه‌ی مطبوع (کولر گازی) اسپلیت که دمای اتاق را بین ۱ تا ۲ درجه ثابت نگه می‌دارند، می‌توان هوای محیط را در اختیار داشت. امروزه، اغلب سیستم‌های کولرهای گازی اسپلیت دارای چندین حالت کنترل و تایمر می‌باشند که می‌توانند عملکرد واحد را با جزئیات قابل توجهی برنامه‌ریزی کنند. حتی جهت و عملکرد نوسان لبه‌ی متحرک کولر گازی نیز قابل تنظیم است. در قسمت داخلی، همواره یک فیلتر درشت منفذ جهت حفاظت از کویل‌ها در برابر ذرات درشت وجود دارد. به‌علاوه معمولاً دارای فیلترهای ریز منفذ و تصفیه‌ی هوا نیز هستند که برای جلوگیری از ورود ریزگردها، دود سیگار، گرده‌ی گیاهان، بو و سایر آلودگی‌های شیمیایی کاربرد دارند.

کولر گازی (اسپلیت) دیواری بدون اتصالات

اسپلیت‌های دیواری، انواع مختلفی از سبک‌ها، ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها را دارا می‌باشند. از آن‌جایی که در انواع بدون اتصالات آن، هیچ لوله‌ی متصل‌کننده‌ای به سیستم دستگاه وصل نیست، یعنی عملاً محل نصب جزء داخلی و کندانسور بیرونی جدا از هم هستند و به همین علت است که از اجزای داخلی و بیرونی از نظر مهندسی مناسب هستند و خوب عمل می‌کنند. اگرچه نصب این مدل از کولرهای گازی گران است، اما مزیت آن این است که نصب آن بسیار تمیز و دقیق ظاهر می‌شود و به دلیل اینکه به ساختمان متصل است، ناگزیر قیمت خرید یا فروش آن (خانه) را افزایش می‌دهد.

کولرهای گازی دیواری بدون اتصالات نسبت به انواع مدل‌های ساده و آسان‌نصب‌شو (با اتصالات)، دارای تنوع بسیار بیشتری هستند، بنابراین انتخاب‌های بیشتری از جنبه‌ی ظرفیت، قابلیت‌ها و طراحی و زیبایی در دسترس خواهند بود. کولرهای گازی دیواری معمولاً در اتفاع سطح بالا (بالای ارتفاع سر) نصب می‌شوند و می‌توانند همراه با ویژگی‌هایی از قبیل پمپ حرارتی، قابلیت تایمر، ریموت کنترل و تصفیه‌ی هوا همراه باشند.

در واقع اسپلیت های دیواری بدون اتصالات بیشترین فروش را در سراسر ایران و جهان دارند چون نصب آنها آسان است و در ظرفیتهای مختلف هم ساخته شده اند.شما می توانید با مراجعه به بخش کولر گازی در سایت بانه ورلد انواع مختلف این نوع اسپلیتها را مشاهده کنید.

کولر گازی (اسپلیت) دیواری همراه با اتصالات

برخلاف کولرهای گازی بدون اتصالات، انواعی از آن‌ها که دارای اتصالات هستند، همراه با لوله‌های متصل‌کننده‌ و کابلی که با غلاف یا پوششی نسبتاً مقاوم کاور شده است، عرضه می‌شود.  این سیستم، با لوله‌های شارژ شده از گاز خنک‌کننده ارائه می‌شوند و به گونه‌ای طراحی شده‌ تا به آسانی توسط نصاب‌ها و حتی خودتان نصب شوند.

با این حال، مقررات شرکت‌های گارانتی، اکنون ایجاب می‌کنند که نصابی مورد تایید و متخصص دستگاه را نصب کند. این تغییرات در شیوه‌ی نصب، باعث شده است که فروش این نوع از کولر گازی کم‌تر شود، چرا که علاوه بر هزینه‌ی خود دستگاه، باید هزینه‌ی جداگانه‌ای نیز به خاطر نصب آن پرداخت شود. احتمال اینکه در سال‌های آتی نیز از تقاضای خرید این مدل در بازار کاسته شود، وجود دارد.

اسپلیت‌های دیواری با اتصالات، همگی دارای یک مشکل واحد هستند و آن این است که طول کابل آن‌ها، اندازه‌ای ثابت است. این بدان معناست که طول آن یا بسیار بلند است و مجبور می‌شوید که قسمت اضافه‌ی آن را در سقف یا دیوار پنهان کنید و یا آنقدر کوتاه است که برای مکان و حالتی که شما در نظر دارید، بلا استفاده می‌شود. قبل از اقدام به خرید این نوع، حالت و محل نصب دستگاه را بسنجید.

اسپلیت‌های سقفی کاستی

اسپلیت‌های معلق بیش‌تر در اداره‌جات دیده‌ می‌شود و اسپلیت‌های کاستی نیز که گاهی اوقات با نام اسپلیت‌های کارتریجی شناخته می‌شوند، معمولاً طوری طراحی شده‌اند که در سقف‌های کاذب تعبیه شوند. بخش عمده‌ی واحد اسپلیت سقفی کاستی، به دلیل اینکه در سقف قرار می‌گیرد، دیده نمی‌شود و تنها بخش قابل دیدن، نمای تزیینی قسمت پایینی با مشبک مرکزی ورودی و پره‌های کانال است. اصلی‌ترین مزیت ان نوع از کولر گازی، زیبایی شناسی و طراحی است؛ همچنین یک واحد نصب شده در مرکز اتاق، می‌تواند ظرفیت سرمایش یا گرمایش در یک ناحیه‌ی گسترده را به لطف جریان ۴ جهته، افزایش دهد. به طور کلی، یک اسپلیت سقفی کاستی، می‌تواند کار ۳ یا ۴ اسپلیت دیواری را انجام دهد.

اسپلیت سقفی کاستی

اسپلیت سقفی معلق

نوع دیگری از کولر گازی وجود دارد که اسپلیت معلق نام دارد. این‌ها زمانی استفاده می‌شوند که سقف معلقی برای نصب اسپلیت سقفی کاستی وجود نداشته باشد و یا اینکه ارتفاع سقف برای قرار دادن واحد اسپلیت کاستی کافی نباشد. از آن‌جایی که این نوع از کولرهای گازی طوری طراحی شده‌اند که تماماً در اتاق قرار گیرند، از نظر زیبایی معقول هستند، حال آنکه به طور کلی مانند بسیار موارد دیگر، دست و پا گیر به نظر می‌رسند و حالت معلقی آن، شاید کمی نا متناسب به نظر آید. به طور کلی، آن‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که هوا را به صورت عمودی و به سوی یونیت (واحد) بالا می‌برند و هوا به صورت افقی و در امتداد سقف به جریان در بیاورند تا از پرتاب مستقیم هوا به طرف ساکنان جلوگیری به عمل آید. همچنین بعضی‌شان دارای تخلیه‌ی هوای ۴ جهته هستند.

اسپلیت سقفی معلق

اسپلیت‌های زمینی

اسپلیت‌های زمینی می‌توانند به دو دسته تقسیم شوند. دسته‌ی اول سپلیت‌های ایستاده هستند که اندازه‌ای بزرگ دارند و دارای واحدهای پرظرفیت (حداکثر تا ۱۳۱۸۵ وات) هستند که شامل یک اتاق بزرگ سردشونده است و احتمالاً دلیلی مربوط به فضای ساختمانی وجود دارد که ناچار به استفاده از این نوع اسپلیت حجیم می‌شود. کاربردهای معمول آن در لابی‌ها، پذیرایی و اتاق‌های انتظار دیده می‌شود‌. خروجی قدرتمند این نوع کولر گازی‌ها بدان معناست که جریان قوی هوای خنکی را تولید می‌کند که امکان قرار گرفتن در مجاورت آن برای ساکنان، مهیا نمی‌شود!

اسپلیت ایستاده

دسته‌ی دوم، اسپلیت‌های زیر سقفی زمینی هستند که از نظر ابعاد شبیه به یک کابینت کوچک‌اند، در واقع بیش‌تر به یک هیتر برقی شبیه است تا یک یخچال، مانند اسپلیت‌های ایستاده! به طور معمول محدوده‌ی ظرفیت‌ آن‌ها، تا ۴۴۰۰ وات می‌باشد و حداکثر بازده خود در کنترل آب و هوا را در محیط‌های کوچک و جمع و جور نشان می‌دهد. هر دو نوع اسپلیت به طور معمول توسط نصاب‌های این حوضه راه‌اندازی می‌شوند، به این دلیل که معمولاً  این نوع‌ها دارای اتصالات سریع نیستند و بنابراین باید کارهایی از قبیل لوله کشیدن و کابل کشی بین اجزا و واحدهای داخلی و بیرونی انجام شود و به موازات هم از بیرون و داخل نصب شوند و سپس سیستم و لوله‌ها با گازهای خنک‌کننده شارژ شوند.

اسپلیت زیر سقفی زمینی

اسپلیت‌‌های داکتی

معمولاً در جایی استفاده می‌شود که دارای سیستم هوایی مجرایی باشد. همانند مجاری که در سقف پنهان می‌شوند، سیستم‌های اسپلیت داکتی نیز به همین منوال هستند. همچنین این نوع که با نام‌های اسپلیت کانالی یا اسپلیت مرکزی نیز شناخته می‌شود، بسته به چیدمان کانل‌ها و مجاری، می‌توانند هوای مطبوع را به چندین اتاق هدایت کنند. از آن‌جایی که این اسپلیت‌ها در سیستم‌های داکتی و کانالی کار می‌کنند، بسته به چیدمان مجاری و نحوه‌ی کنترل سیستم تهویه‌ی مطبوع هوا، معمولاً امکان خنک‌کنندگی با هوای تازه یا ترکیبی از هوای تازه و هوای چرخشی را به دست می‌دهند. کاربردهای معمول این نوع از کولر گازی در جاهایی دیده می‌شود که تعدادی اتاق‌ یا ناحیه‌ی متفاوت وجود دارد و یا حتی مکان‌هایی مجزا که می‌خواهیم جریان هوای تازه در آن‌ها گردش کند.

اسپلیت‌های سیار یا قابل حمل

اسپلیت‌های قابل حمل، اندازه‌ی ظرفیت سرمایش را می‌توانند بالا ببرند که برای یک اسپلیت یک‌‎پارچه (تک واحد)، ظرفیت مشابهی تا ۴۷۰۰ وات ارائه می‌دهند.این دستگاه  معمولاً دارای یک لوله‌ی خرطومی‌شکل است که غلافی پلاستیکی دور آن را پوشانده و شامل سیم و کابل الکتریکی و لوله‌های حامل گازهای سردکننده است و یک سر آن از امکان اتصال آسان بهره می‌برد. این بدان معناست که وابستگی و اتصال بین دو جزء سیستم، می‌تواند شکسته شود تا امکان نصب آسان فراهم شود. به این صورت که می‌توان انتهای لوله را به جای جزء کامل بیرونی، از پنجره یا سوراخی روی دیوار عبور داد. ویژگی واضحی که اسپلیت‌های سیار دارند این است که آن‌ها برای جابجایی و نصب در مکانی جدید بسیار مناسب هستند؛ اگرچه در صورت قرار دادن واحد بیرونی روی براکت‌های نگه‌دارنده و عبور دادن کابل و لوله‌های آن از داخل سوراخ روی دیوار، قابلیت این را دارند که به اسپلیت‌هایی دایمی تبدیل شوند.

دسته‌ی دیگر، اسپلیت‌های سیار آبی هستند. به جای خطوط حامل گازهای خنک‌کننده، اتصال بین جزء داخلی و بیرونی، با استفاده از خطوط رفت و برگشتی آبی صورت می‌گیرد. این بدان معناست که اگرچه گاز سردکننده در واحد (یونیت) بیرونی وجود دارد، اما کامل و خودکفاست و مهر و موم‌شده‌ی کارخانه است. در قسمت انتهایی داخلی، کمی تعداد کویل‌ها و فن‌ها بیش‌تر است و دارای کنترل است. حداکثر ظرفیت واحد این نوع اسپلیت، تقریباً ۱۵ کیلو وات است. ظرفیت‌های بیش‌تر نیز امکان‌پذیر است، اما نوع تجهیزات به سمت و سوی چیلرهای ماژولار و واحدهای هواسازی میل می‌کند.

کدام کولر گازی را انتخاب کنیم؟

پروسه‌ی انتخاب یک کولر گازی، دارای سه مرحله‌ی اصلی است که به ترتیب عبارتند از:

۱٫ دانستن اینکه به چه مقدار ظرفیت خنک‌کنندگی نیاز دارید.

۲٫ انتخاب کردن نوع یونیت مناسب خود.

۳٫ قبل از اقدام به خرید، دیگر فاکتورهای مربوط به خرید یک کولر گازی، از جمله اندازه، قابلیت‌ها، نویز، زیبایی (طراحی) و هزینه‌ی آن را بررسی کنید.

نکات مختصر زیر، در انتخاب نوع کولر گازی متناسب با نیازهای شما، کمک می‌کند:

اگر دچار محدودیت‌هایی نظیر جا نبودن یا امکان‌پذیر نبودن قرار دادن کندانسور بیرونی در ساختمان خود هستید، پس می‌توانید به فکر اسپلیت‌های دیواری یا زمینی باشید.

اگر علاوه بر امکان سرمایش، به ظرفیت گرمایش قابل قبولی نیز نیاز دارید، باید به دنبال مدل‌هایی باشید که دارای پمپ حرارتی هستند. در کل این بدان معناست که انتخاب شما صرفاً معطوف به اسپلیت‌ها می‌شود؛ اگرچه مونوبلاک (کولرهای گازی تک واحدی) نیز دارای پمپ حرارتی هستند.

اگر می‌خواهید از ویژگی قابل جابجایی بودن نیز بهره ببرید، به خصوص برای مواقعی که فرد در خانه‌ی اجاره‌ای اقامت دارد، اسپلیت‌های سیار یا اسپلیت‌های با قابلیت نصب آسان (با اتصالات) پیشنهاد می‌شوند.

برای انواع سیار و قابل حمل، انتخاب بین کولرهای گازی تک‌واحدی و اسپلیت‌ها است. به طور کلی، سیستم‌های تک‌واحدی و یک‌پارچه (مونوبلاک) از محبوبیت خاصی برخوردارند، در صورتی که اگر ظرفیت بیش‌تری مورد نیاز باشد، کولرهای گازی اسپلیت وارد میدان می‌شوند.

برای دفاتر و فروشگاه‌ها و در کل، ساختمان‌های بزرگ‌تر، انواع دیگر کولر گازی (همانطور که گفته شد مانند کولر گازی های ایستاده ، یا مولتی اسپلیت ها)، به انتخاب‌های احتمالی افزوده می‌شوند.

مشاوره در زمینه خرید کولر گازی

شما عزیزان اگر در زمینه خرید کولر گازی از بانه نمی توانید تصمیم مناسبی بگیرید و نیاز به راهنمایی دارید می توانید با کارشناسان فروش بانه ورلد در ارتباط باشید تا شما را در زمینه انتخاب کولر گازی مناسب راهنمایی کنند.

امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد اگر تجربه یا نظری دارید خوشحال می شویم با ما به اشتراک بگذارید.