فناوری Dual Inverter چیست ؟

گرمای طاقت فرسای تابستان بسیار آزار دهنده است و برای فرار از این گرما سیستم های تهویه ی متنوعی به بازار عرضه شده است که انتخاب در بین آنها نیازمند دانش اولیه ای است. در هنگام انتخاب و خرید کولر گازی باید به نکاتی توجه داشته باشید. از جمله اینکه به مصرف انرژی دستگاه توجه ویژه ای داشته باشید تا هزینه های برق مصرفی شما کاهش یابد همچنین کمپرسور که به عنوان قلب تپنده ی کولر گازی شناخته می شود در انتخاب کولر گازی مناسب بسیار حائز اهمیت است. در ادامه ی این مطلب به بررسی تکنولوژی جدید Dual Inverter می پردازیم که در کاهش مصرف انرژی دستگاه بسیار موثر است. همچنین به یاد داشته باشید که شما می توانید جهت خرید کولر گازی از بانه با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید تا راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

انواع کمپرسور

کمپرسور ها از لحاظ ساختار و نوع عملکردشان انواع مختلفی دارند که عبارتند از کمپرسور پیستونی، کمپرسور روتاری و کمپرسور اسکرول. در کمپرسور های پیستونی از یک پیستون که در داخل سیلندر قرار دارد برای فشرده کردن گاز استفاده می شود. این نوع کمپرسور ها معمولا ظرفیتی بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ دارند و عیب اصلی آنها صدای زیاد است. نوع دیگر کمپرسور ها کمپرسور روتاری است که معمولا در جاهایی که حجم فشار و هوا بالا است از آن به جای کمپرسور پیستونی استفاده می شود. کمپرسورهای روتاری با ظرفیت های ۷۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ تولید می شوند. کمپرسورهای روتاری صدای کمتر تولید می کنند و مصرف انرژی بهینه تری دارند. و نوع آخر کمپرسور ها اسکرول است که حرکت مخالف دو مارپیچ داخلی سبب فشرده شدن گاز می شود. بدین صورت که یکی از مارپیچ ها ثابت و دیگری متحرک است و حرکت حلزون متحرک سبب فشرده شدن گاز میشود. این نوع کمپرسور نیز از لحاظ عملکرد بسیار ایده آل و مطلوب است.

اینورتر چیست؟

در کولر های گازی دو نوع گاز R22 و R410 وجود دارد که با فشرده سازی گاز توسط کمپرسور به سرعت دمای آن کاهش می یابد و به مایع تبدیل می شود و در نهایت این گاز متراکم شده سبب ایجاد سرمایش می گردد. به طور کلی کمپرسور های کولر گازی از لحاظ کارکرد به دو نوع ثابت و دور متغیر تقسیم می شوند. در کمپرسور های دور ثابت تنظیم دما با خاموش و روشن شدن دستی کمپرسور انجام می شود که این کار در واقع موجب وارد شدن شوک به شبکه برق خواهد شد. کولرهای گازی اینورتردار به وسیله تغییر دور کمپرسور، از خاموش و روشن شدن مکرر کمپرسور یا موتور کولر جلوگیری می کند که در نتیجه ی آن مصرف انرژی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

انواع اینورتر

سیستم inverterV، برد این نوع نسل اول سیستم های اینورتر به حساب می آید که همه شرکت های تولید کننده حداقل یک بار از آن بهره گرفته اند و آن را ارتقا داده اند. سیستم DCinverter، برد این نوع اینورتر جزو پیشرفته ترین سیستم های کاهش مصرف برق است. این سیستم بیشتر در کولر های گازی استفاده شده است که از کمپرسور روتاری حاره ای استفاده می کنند. سیستم DIGITAL inverter، برد این اینورتر برای اولین بار توسط کمپانی سامسونگ طراحی و تولید شد این برد شکل بهینه شده اینورتر وی است هرچند که از لحاظ فنی مانند اینورتر وی بهینه سازی شده است و تفاوت زیادی ندارند. سیستم NERO inverter، برد این اینورتر بیشتر در تولیدات شرکت های آمریکایی مانند جنرال الکتریک , وستینگ هاوس و ویرپول استفاده می شود، این سیستم حالت آماده به کار بسیار پیشرفته ای دارد و کمپرسور را در هنگام روشن و خاموش شدن ایمن می کند. سیستم DUAL inverter، برد این اینورتر از لحاظ طراحی بسیار پیشرفته است و می تواند مصرف برق را تابیش از ۷۰% بهبود ببخشد این سیستم اینورتر بر روی کولر گازی های ساخت ال جی به صورت انحصاری نصب شده است. سیستم SMART inverter ، برد این اینورتر جدیدترین حالت سیستم های اینورتر نصب شده بر روی کولر های گازی است که از لحاظ بهینه بودن توانایی پایین آوردن مصرف برق را تابیش از ۷۵ % را دارد, سیستم اسمارت اینورتر بر روی مدل های کولر گازی تولید ال جی ، گری ، توشیبا ، هیتاچی، نصب شده است.

dual inverter

تکنولوژی Dual Inverter برای نخستین بار توسط کمپانی ال جی در کولر گازی های این شرکت قرار گرفت. در حقیقت تکنولوژی dual inverter، نوع ارتقا یافتۀ فن آوری اینورتر است که با بهره بردن از دو روتور در کمپرسور با سرعت متغیر، فرکانس چرخشی گسترده تری را ایجاد می نماید. تکنولوژی dual inverter با امکان پرتاب باد تا بیش از ۹ متر، موجب می شود محیط منزل سریع خنک شود و کمپرسور با سرعت کمتری کار می کند. در نتیجه ی آن سرعت سردکنندگی بالاتر می رود، کارآیی بهبود می یابد و سر و صدای کمپرسور کمتر می شود. این فن آوری به صورت پیوسته سرعت کمپرسور را تغییر خواهد داد تا دما را در سطح دلخواه نگه دارد و در مصرف انرژی صرفه جویی نماید. موتور Dual Inverter توانسته مشکلات موتورهای معمولی راحل کند و علاوه بر ۴۰ درصد انرژی بیشتر، تا ۷۰ درصد در میزان انرژی مصرفی صرفه‌ جویی می کند. کمپرسور های dual inverter، به‌ حدی قدرتمنداند که توانسته اند درجه‌ی ISEER را از سازمان BEE در هند کسب نمایند، به این معنی که دستگاه‌ های مجهز به تکنولوژی dual inverter تا گرمای ۶۵ درجه می‌ توانند بهترین عملکرد را از خود نشان دهند.

نتیجه گیری

با وجود تمامی توضیحات ذکر شده می توان گفت که موتور dual inverter بسیار کم مصرف بوده و می تواند تاسالیان طولانی بهترین عملکرد را برای شما داشته باشد، تا جایی که کمپانی ال جی این نوع موتور را تا ۱۰ سال گارانتی می کند. شما می توانید جهت خرید کولر گازی ال جی از بانه سفارش خود را در فروشگاه اینترنتی بانه ورلد ثبت نمایید. همچنین می توانید با کارشناسان فروش ما نیز در ارتباط باشید تا راهنمای های لازم را دریافت نمایید.