فناوری QLED
فناوری QLED چیست؟

خرید تلویزیون مناسب و با کیفیت یکی از دغدغه هایی است که کاربران با آن روبرو هستند خصوصا که امروزه فناوری های جدیدی به بازار عرضه شده اند کاربران دچار سردرگمی شده اند. تلویزیون ها از قابلیت ها و فناوری های متععدی بهره می برند اما نکته ای که بسیار حائز اهمیت است و باید در هنگام خرید تلویزیون نسبت به آن توجه داشته باشید کیفیت تلویزیون است به همین جهت کمپانی های سازنده ی تلویزیون از پنل هایی مانند LED، LCD، OLED و QLED در ساخت تلویزیون های خود استفاده می کنند. در نظر داشته باشید که فناوری تصویر تلویزیون با رزولوشن تصویر دو مساله ی متفاوت هستند و این دو ارتباطی با یکدیگر ندارند به گونه ای که شرکتی ممکن است برای یک تلویزیون با فناوری های متنوع رزولوشن ۴K در نظر بگیرد یا خیر. در ادامه ی این مطلب به بررسی و شرح پنل های تلویزیون خصوصا QLED می پردازیم. به یاد داشته باشید که شما می توانید جهت انتخاب دقیق و خرید تلویزیون از بانه با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید تا راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

انواع پنل

LCD و LED جزو فناوری هایی هستند که هنوز هم در بازار وجود دارند. اما تلویزیون های LCD کمتر شده اند و بهتر است که تلویزیون با این پنل نخرید. تلویزیون های LED از دیود های نوری استفاده می کنند و به همین دلیل به جای ساطع شدن نور پس‌ زمینه یک پارچه، با پیکسل‌ های ال ‌ای ‌دی هر نقطه از صفحه قابلیت رنگی خود را دارد، و منبع نور در پشت پنل یا در کنار قاب قرار دارد که معمولا مدل دوم متداول ‌تر می باشد. اما پنل دیگری که به روز تر است و اغلب تلویزیون های به روز با این فناوری عرضه می شوند OLED است. در این پنل هر کدام از دیود ها به تنهایی روشن شده و رنگ را تولید می کند. با وجود این فناوری دیگر نیازی به نور پس زمینه نیست و در کنتراست تصویر بسیار بالا است. پنل اولد بسیار نازک بوده و دیود های آن مصرف انرژی پایینی دارند. پنل اولد تصاویر را با کیفیت بالا به نمایش می گذارد تا حدی که به واقعیت بسیار نزدیک است. اما ذکر این نکته لازم است که قیمت آن نسبت به سایر پنل ها گرانتر است. کمپانی سامسونگ در نمایشگاه CES 2017 از نسل جدید نمایشگر های خود به نام QLED رونمایی کرد. سامسونگ از این فناوری به عنوان گامی بزرگ در عرصه ی تکنولوژی یاد کرد و معتقد است تصاویر را با کیفیت فوق العاده ای به نمایش می گذارد. شاید شما هم فکر کنید این تکنولوژی شباهت زیادی با OLED دارد که چنین تفکری اتفاقی نیست، چرا که هر دو فناوری در رقابت با یکدیگر سعی دارند در جایگاه برترین تکنولوژی قرار گیرند. QLED این امکان را فراهم می آورد تا صحنه ها را با جزئیات دقیق ببینید و این کیفیت برای سالیان طولانی حفظ می شود و در طول زمان به پنل تلویزیون ایرادی وارد نخواهد شد.

QLED چیست؟

از آنجا که کمپانی سامسونگ از تکنولوژی کوانتوم دات در یک LED استفاده می کند. تلویزیون های جدید خود را با نام QLED به بازار عرضه کرده است. در حقیقت QLED از Quantom dot + LED گرفته شده است. این تکنولوژی فناوری جدید سامسونگ محسوب نمی شود بلکه نسل سوم کوانتوم دات در تلویزیون‌ های سامسونگ است. این تکنولوژی با قرار دادن یک لایه یا یک فیلم از نقطه های کوانتومی بر روی نور پس زمینه ی یک LED معمولی عمل می کند. این لایه از ذرات بسیار ریزی تشکیل شده است که هر کدام از این ذرات با توجه به ابعادی که دارند (حدود ۲ تا ۱۰ نانومتر ) نور جداگانه ای از خود ساطع می کنند. در حقیقت ابعاد این ذرات طول موج نور ساطع شده از آن را تعین می کند و به این شیوه رنگ های مختلف تولید می شوند، به گونه ای که سامسونگ مدعی شده است که نقطه‌های کوانتومی می‌توانند بیش از یک میلیارد رنگ مختلف تولید کنند. در تلویزیون های QLED ذرات تغیر یافته اند و مجهز به هسته های آلیاژ فلزی جدید و بدنه ی فلزی شده اند. این تغییر موجب می‌شود رنگ‌ ها واقعی ‌تر تولید شوند و علاوه بر این، دقت رنگ‌ ها در روشنایی بالاتر می رود. با بهره گیری از این فناوری جدید، دقت رنگ ‌های تولید شده در بخش‌ هایی از صفحه‌ نمایش که نور زیادی دارد، نسبت به قبل بیشتر می شود؛ در حقیقت QLED از این نظر نسبت به فناوری OLED رنگ‌ هایی با دقت و کیفیت بالاتر تولید خواهد کرد با توضیحات ذکر شده می توان گفت فناوری QLED برای دیدن محتوای HDR گزینه ی بهتری است. در آخر اینکه دقت تصاویر تولید شده توسط این فناوری جدید موجب می‌شود افراد همان تجربه ‌ی بصری مد نظر کارگردان فیلم‌ها را تجربه کنند.

تفاوت QLED و OLED

در فناوری QLED هنگام روشن بودن تلویزیون تمامی پیکسل ها روشن می شوند و به ازای هر پیکسل روشن انرژی مصرف می شود. اما در تلویزیون های OLED فقط پیکسل هایی انرژی مصرف می کنند که روشن هستند و پیکسل های خاموشی که رنگ مشکی تولید می کنند، انرژی مصرف نمی کنند. با این وجود می توان گفت که مصرف انرژی در تلویزیون های OLED کمتر است. با توجه به این که تلویزیون های OLED بر خلاف تلویزیون های QLED برای نمایش تصاویر به لایه های متعددی وابسته نیستند و فقط از یک لایه لامپ ال ای دی بهره می برند، ضخامت و وزن آن ها به مراتب کمتر است. تلویزیون های QLED به دلیل بهره گرفتن از نور زمینه نمی توانند مانند OLED ها به کنتراست بی نهایت برسند. حتی با استفاده از تکنولوژی پیشرفته تاریکی موضوعی نمی توانند به تاریکی مطلق برسند. تلویزیون ‌های دارای پنل QLED با استفاده از نقاط کوانتومی می‌توانند طیف رنگی به‌ مراتب گسترده ‌تری از LCD ها ارائه کنند. کمپانی سامسونگ ادعا می‌کند تلویزیون‌ های QLED با نمایش ۱۰۰ درصد رنگ‌ های طیف DCI-P3، حتی از OLED ها (که تا پیش از معرفی QLED وسیع‌ ترین طیف رنگی را بین تمامی تلویزیون‌ های بازار ارائه می‌دادند) نیز برتر هستند. از لحاظ سایز نیز تلویزیون های OLED نسبت به تلویزیون های QLED از سایز کوچکتری برخوردارند چرا که فناوری ساخت آن بسیار پر هزینه و زمان بر است.

نتیجه گیری

با وجود توضیحات ذکر شده می توان گفت که از لحاظ کیفیت تلویزیون های اولد بهترین تصویر را ارائه می‌ دهند، این نوع پنل تنها توسط کمپانی ال‌جی تولید خواهد شد و دیگر شرکت‌ ها نیز با خرید این پنل ‌ها و اضافه‌ نمودن برخی قابلیت ‌ها، تلویزیون ‌های خود را شخصی ‌سازی می ‌کنند. پنل های QLED نیز فقط توسط کمپانی سامسونگ تولید خواهد شد. و در آخر اینکه اگر به دنبال کیفیت هستید و هزینه برایتان مهم نیست، اولین انتخاب شما تلوزیون‌ های هوشمند اولد خواهد بود، اما اگر در پرداخت هزینه های بالا مشکل دارید، تلویزیون های QLED گزینه ی مناسبی به حساب می آیند. شما می توانید جهت انتخاب دقیق و خرید تلویزیون از بانه سفارش خود را در فروشگاه اینترنتی بانه ورلد ثبت نمایید و همچنین می توانید با کارشناسان فروش ما نیز در ارتباط باشید تا راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.